Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Down Sendromu
Ağustos 28, 2018
Otizmli Çocuklar ve Ekolali
Eylül 6, 2018

Okula hazır olmak için, çocuk zihinsel ve duygusal olarak okul hayatına adapte olmalıdır. Zihinsel olarak akademik becerilerin kazanımına ne kadar hazır olduğuna, duygusal olarak ise annesinden ayrılmaya ne kadar hazır olduğuna bakmak gerekir. Duygusal hazır oluş aynı zamanda okul kurallarına uyum sağlama becerisine, çocuğun yanında birisi olmadan kendini ve davranışlarını kontrol etmesine kadar geniş bir hazıroluşluğu içerir.

Çoğu çocuk okula ilk başladığında ilk 2 hafta okula adaptasyon sürecini yaşar. Bu dönemde zorlanabilir, okula gitmek istemeyebilir hatta ağlayabilir. Ancak bu süreç aşılmasına rağmen çocukta hala bir sakinleşme görülmüyorsa o zaman bazı sorunların mevcut olduğunu anlarız ve bir uzmana başvurulması gerekebilir. Çocuğun okul ile ilgili olan uyum sorunlarının önemli bir kısmını anneden ayrılma problemleri oluşturmaktadır. Ayrılma anksiyetesi adı verdiğimiz bu problem çocukta tek başına kaldığı zaman yoğun kaygıya, ağlama nöbetlerine, okula gitmek istememeye sebebiyet verir. Çocuk bir türlü sakinleşemez. Ayrılma anksiyetesi çocuğun anneye bağlanmasıyla ilgili problemlerden ve anne-baba tutumlarından kaynaklanabileceği gibi bazı travmatik yaşantılar da bu süreci yaşatabilir. Özellikle aile içerisinde sınır çizilmemiş, kural algısı verilmemiş olan çocuklarda da okula uyum problemlerinin baş gösterdiğini biliyoruz. Okul, eve göre çok daha sınırlandırılmış, daha katı ve grupla hareket etmeyi gerektiren bir ortam. Çocuk sıkılsa da davranışlarını bastırıp ayağa kalkmamayı, arkadaşlarıyla konuşmamayı ve düzeni bozmamayı başarabilmek zorundadır. Bu yüzden de ailede kuralsız yetişme çocuğun okuldan uzak durmayı tercih etmesine sebebiyet verebilir.

Okula hazır oluş süreci için anaokulları da son derece değerlidir. Çocuk anaokulunda ilk defa anneden ayrı bir zaman geçirir, kurallarla tanışır, grup halinde hareket etmeyi, arkadaşlarla oyun oynamayı, rekabet etmeyi, sosyal iletişimi, kendine yetebilmeyi öğrenir. Bu sayede ilkokula başladığında hali hazırda sisteme alışık olduğundan daha az zorluk çeker.