Çift Dil Konuşan Çocuklar

Çocuk doğduğu andan itibaren aynı zamanda iki dili öğrenebilir, doğumundan itibaren anne ve babasından ya da dadısından iki farklı dil edinebilir. Diğer yöntem ise erken çocuklukta peş peşe iki dil edinme şeklinde olur. Çocuk 3-4 yaşına kadar ana dilini konuşur daha sonra ise ikinci bir dili konuşmayı öğrenir. Çift dilli yani bilingual bir çocuk olması için her iki dili de ana dili seviyesinde kullanmalıdır.
Bilingualizm hakkında yanlış bilinen doğrular
• Çocuğun çift dil konuşması, konuşma gecikmelerine yol açar.
İki dilde büyüyen bazı çocukların, konuşmaya başlamaları tek dil konuşulan evlerde yetiştirilenlerden biraz daha uzun zaman alabiliyor. Ancak farklı etki eden bir durum yoksa genelde gecikme geçicidir.
• Çift dilli çocuk iki dili birbirine karıştırır.
Dillerin karıştırılması hem kaçınılmaz hem de zararsızdır. Ancak, iki dilliliğe aşina olmayan bazılarına göre, çocuğun dili gerçekten ayırt edemeyeceğinin bir kanıtıdır. İki dilde yetiştirilen çocukların çoğu, her iki dili de ayırdıkça karıştırmaya başlarlar. Ayrıca, dillerden biri genellikle çocuk üzerinde diğerinden daha güçlü bir etkiye sahiptir. İkinci dilde daha az bir kelime dağarcığına sahip olan çocuklar, ihtiyaç duyduğu durumlarda daha baskın olduğu ve sık kullandığı dilden kelimeleri cümlelerinde kullanacaktır. Bu karışıklık evresi çoğunlukla geçicidir. Her iki dilde çocuğun kelime hazinesi geliştikçe bu karışıklık azalacaktır.
• Çocuğunuzu ikinci bir dille tanıştırmak için çok geç.
İkinci bir dili çocuğunuza tanıtmak için çok erken veya çok geç dendiğini sıklıkla duymuşsunuzdur. İkinci bir dili öğrenmek, 10 yaşın altındaki çocuklar için, yetişkinlerle karşılaştırıldığında çok daha kolaydır. 5 yaşından küçük çocuklar için ise çok çok daha kolaydır. Uzmanlara göre en uygun zaman, doğumdan 3 yıla kadar olan dönemdir bir çocuğun öğrenmesinin en kuvvetli olduğu zamanlardır.
İkinci bir dili öğrenmek için bir sonraki en iyi zaman ise çocuklar 4 ila 7 yaşlarındayken olan zaman dilimidir çünkü kendi dillerini öğrendikleri şekilde diğer birden çok dili öğrenebilirler. Diğer bir deyişle, birincinin yanına paralel ikinci bir dil sistemi kurarlar ve bir dil gibi her iki dili konuşmayı öğrenirler. Çocuğunuz 7 yaşından büyükse ve onu iki dilde yükseltmeyi düşünüyorsanız, hala çok geç değildir. İkinci bir dili öğrenmek için üçüncü en iyi zaman yaklaşık 8 yaşından ergenliğe kadardır. Ergenlikten sonra, çalışmalar gösteriyor ki, yeni diller artık beynin ayrı bir alanında saklanıyor, bu nedenle çocuklar kendi dillerinden yeni dile giden bir yolu daha zorlanarak öğreniyorlar.
• Çocuklar sünger gibi olurlar ve çaba sarf etmeden ve kısa zamanda çift dilli hale gelirler.
Çocukların yeni bir dili öğrenmeleri daha kolay olsa da bu kısa zamanda kendiliğinden olmaz. İngilizce çizgi film izleyen çocuk kelimeleri öğrenir ama İngilizceyi işlevsel, anlamlı olarak kullanmayı televizyondan öğrenemez.
Bunun için kitaplar, oyun grupları, eğitim faydalı olacaktır çünkü işlevsel bir iletişimin temelinde gerçek hayat deneyimleri yer alır.
Bir dil öğrenmek bir angarya olmak zorunda değildir. Ancak çocuklarınıza ikinci bir dil katmak, günlük iletişim veya resmi eğitim yoluyla olsun, bir çeşit yapı ve en önemlisi tutarlılık gerektirir. Buradaki amaç onları, gerçek hayata bağlı anlamlı ve ilginç şekillerde dil öğrenimine maruz bırakmaktır.
Terapi sürecinde ne yapılır?
Merkezimizde bilingual çocuklarla çalışılmaktadır. Türkçe ve ikinci ya da üçüncü bir dil yüzünden konuşmasında telaffuz hataları olan ya da dil becerilerinde bozukluklar olan çocuklarla anlama, ifade ve artikülasyon becerileri üzerinde çalışılmaktadır.

[quform id="2" name="Sayfa İçi Mesajlar"]